Přeskočit menu na obsah stránky

Přihlášení

Přihlášení
jméno
Heslo
Dalekohledy Matoušek / Úvodní strana

Úvodní strana

Celkem 55 článků
články: [1-30] [31-55]

V úterý 6.10. budeme mít prodejnu otevřenou jen do 15:00 hodin.

 


 

Slevy Bushnell (4.10.2015)

Některé výrobky Bushnell si můžete nyní zakoupit se slevou až 30%. Jedná se o dálkoměry, přístroje na noční viděnífotopasti, puškohledy.

Nový "Mak" od Bressera (24.9.2015)

V nabídce společnosti Bresser se objevil nový dalekohled řady Messier. Je to Maksutov-Cassegrain s průměrem zrcadla 152mm a ohniskovou vzdáleností 1900mm. Bresser tak rozšířil sortiment kvalitních dalekohledů pro amatérská astronomická pozorování. Nový "Mak" se bude prodávat buď samostatně, tj. jako OTA s poměrně slušnou základní výbavou nebo jako komplet na montážích EXOS-1, EXOS-2 a EXOS-2 GoTo.

Pluto - střípky z historie objevu (14.8.2015)

Víte, že planeta Pluto byla pojmenována na návrh jedenáctileté dívenky Venetie Burney z britského Oxfordu? Když se jí v roce 2006, to už byla opravdu dáma v letech (bylo jí 88), novináři ptali, co si myslí o tom, že Pluto bude degradováno z planety na trpasličí planetu, odpověděla: " V mém věku je mi to skoro lhostejné, ačkoli myslím, že bych byla raději, kdyby zůstalo planetou". Další zajímavosti z historie objevu planety Pluto, od kterého letos uplynulo již 85 let a kolem níž v červenci tohoto roku proletěla po 9 a půl roku trvající cestě americká sonda New Horizons, si můžete přečíst zde. O Plutu toho bylo napsáno hodně, z tohoto pohledu tento článek není obědem, ale jen, řekněme, zákuskem. Také se můžete podívat na animaci pohybu planety Pluto mezi hvězdami. Animace byla sestavena ze snímků pořízených 127mm čočkovým dalekohledem letos v srpnu v Praze.

Nový okulárový výtah u Messierů (14.8.2015)

Většina astronomických dalekohledů řady Bresser-Messier je od poloviny srpna tohoto roku dodávána s novým zasotřovacím systémem Hexafoc. Tubus výtahu má hexagonální průřez a proto je mnohem pevněji veden a nedochází k viklání. Nový je i hřebínek, který má lépe obrobené šikmé ozubení, proto je jeho chod mnohem jemnější. Pro astrofotografické účely je možné dokoupit převodovku 1:10 pro ještě jemnější a přesnější zasotřování. Světlost výtahové trubky je 2,5", což snižuje vinětaci oproti původnímu 2" výtahu. Dalekohledy, kterých se to týká, mají ve svém názvu nově uvedeno "Hexafoc", což je obchodní název nového výtahu.

Jak vypadá Saturn v dalekohledu? (15.7.2015)

Někdy je očekávání začínajícího hvězdáře příliš velké a pohled do okuláru malého astronomického dalekohledu může být zklamáním. Ja asi vypadá planeta Saturn v okuláru? Nenechte se zmást fotografiemi planety. Pohled do okuláru je jiný. A mnohdy ani nemusí být horší. Planeta je zdánlivě malá i při velkém zvětšení. Ale oko, zvláště oko vytrénované na pozorování subtilních detailů v okuláru, dokáže mnohdy spatřit i řadu detailů, které se objeví na fotografii získané pomocí citlivé kamery. A při pohledu do okuláru máte nenahraditelný pocit, že planetu nebo jiný pozorovaný vesmírný objekt vidíte tzv. naživo. Planety jsou jasné objekty a proto vybudí v oku receptory zvané čípky, které umožňují barevné vidění. Planety tedy nevidíme jen černobíle, ale i s náznaky barev.

Trápí vás astigmatismus? (19.6.2015)

Trpíte-li astigmatismem, je často nutné používat při pozorování brýe, aby obraz v okuláru astronomického dalekohledu byl ostrý. Na rozdíl od korekce dioptrické, posuv okuláru výtahem problém astigmatisu nevyřeší. TeleVue nabízí řešení. Je jím specialita z dílny Alberta Naglera - adaptér Dioptrx. Ten umožňuje pozorovatelům trpícím astigmatismem pozorovat hvězdy jako ostré body a to i při malých zvětšeních, kdy se vada obvykle nejvíce projevuje. Optika Dioptrx se vyrábí v hodnotách od 0,5 do 3,5 dioptrie cylindrické korekce a jednoduše se pomocí adaptéru připevní na okulár. Stačí objednat optiku Dioptrx v hodnotě cylindrické korekce brýlí pro oko, kterým pozorujete a brýle, které pozorovatele často připraví o část zorného pole, mohou zůstat v pouzdru. Adaptéry jsou k dispozici pro okuláry TeleVue Nagler typ 6, Panoptic 24 a 19 a Nagler 20mm typ 5.

Golfové dálkoměry Bushnell (19.6.2015)

l

Bushnell je světovou jedničkou v prodeji laserových dálkoměrů určených pro golfisty. Bushnell kontinuálně vylepšuje použitou technologii s cílem zlepšení výkonu a přesnosti měření. V posledním desetiletí byly dálkoměry Bushnell používány profesionálními golfisty častěji než výrobky jiných značek. Podle průzkumu společnosti Darrel Survey mělo až 91% dálkoměrů používaných hráči PGA značku Bushnell. Dálkoměry bez zařízení pro měření sklonu terénu jsou povoleny na turnajích konaných podle pravidel R&A a USGA. U nás  si nyní můžete zakoupit dálkoměry  Tour V3  a Tour V3 Slope za zvýhodněnou cenu. AKCE platí od 14.7.2015 do 31.7.2015 nebo do vyprodání zásob.

 

Hotové sluneční filtry Baader (11.6.2015)

V nabídce máme kompletní sluneční filtry pro pozorování slunečních skvrn, granulace a fakulových polí. Výrobcem je společnost Baader Planetarium. Filtry jsou zhotovené z výtečné fólie Baader Astrosolar, která je upevněná v kovové objímce. Filtry jsou různých rozměrů pro různé průměry dalekohledů. Nechcete-li si filtr vyrábět sami doma z fólie a z kartonu, s nůžkami v ruce pomocí lepidla a velkého odhodlání, můžete si hotový filtr vybrat podle parametrů vašeho dalekohledu a zakoupit ho již profesionálně vyrobený.

Dalekohled na moře (18.5.2015)

Začíná sezóna dobrodružných výprav a dovolených na lodi. Každý námořník musí mít na své lodi, i když je to charterová plachetnice, slušný dalekohled. Námořní dalekohled by měl ideálně mít klasické parametry, tj. zvětšení 7x a průměr objektivu 50mm. Větší zvětšení než 7x na houpající se lodi způsobí, že obraz vypadá neostrý a mizí detaily, menší průměr než 50mm zase poskytuje málo světla, zejména třeba při hledání volné vyvazovací bóje za soumraku. Pro jistotu je vhodné, aby dalekohled byl vodotěsný, slaná tříšť mořské vody může nevodotěsný dalekohled snadno poškodit. Dalekohledy řady Bushnell Marine jsou vodotěsné a opatřené plovacím popruhem, který udrží dalekohled na hladině. Dva modely mají integrovaný kompas, například pro orientační náměry bodů na pobřeží apod.

Historické dalekohledy (8.4.2015)

V našem novém oddělení "Antik / Historické dalekohledy" si můžete prohlédnout a samozřejmě i zakoupit staré vytahovací mosazné dalekohledy z 19. století. Jedná se o originální přístroje, nikoli repliky. Mohou se hodit do sbírky, nebo jako doplněk interiéru, samozřejmě i do scén historických filmů apod.

Planety na večerní obloze (30.3.2015)

Nyní je příznivé období pro večerní pozorování planet Jupiter a Venuše. Venuši najdete snadno. Je to nejjasnější objekt na obloze po Slunci a Měsíci a večer ji spatříte nad západním obzorem. Dobrým malým astronomickým dalekohledem je možné při zvětšení kolem 80x rozeznat její fázi. Venuše je nyní od Země dále než Slunce, a i když se vytrvale k Zemi přibližuje, je zatím ještě i v dalekohledu malá. Jupiter naleznete vysoko nad jižním obzorem v souhvězdí Raka. Souhvězdí Raka je západně od výrazného souhvězdí Lva. Ale planetu Jupiter nepřehlédnete, je to nejjasnější objekt široko daleko. Již malý dalekohled odhalí všechny čtyři velké měsíce Jupitera a zploštělý kotouček samotné planety. Při větším zvětšení uvidíte už i detaily pásové struktury oblačnosti. Snímek Jupitera pořízený čočkovým dalekohledem s objektivem o průměru 127mm si můžete prohlédnout zde.

Dvě novinky od Bressera (18.12.2014)

V nabídce německé společnosti Bresser se konečně objevil klasický zrcadlový Newton na montáži Dobson, který je prodáván pod obchodním názvem REVELATION. Je zatím ve dvou variantách. S průměry zrcadla 200mm a 250mm. Dobson je oblíbený pro svoji jednoduchost a relativně nízkou cenu v přepočtu na milimetr průměru objektivu. Ovládání je intuitivní a na převrácení obrazu a nutnost posouvat tubus zdánlivě opačně, než napovídá zrak, si i začátečník brzy zvykne. Dobsony Revelation od Bressera mají posuvné uložení tubusu, takže je možné ho na montáži dobře vyvážit i s těžším okulárem. Do standardního vybavení patří dva okuláry z toho jeden širokoúhlý, ventilátor pro rychlejší termální stabilizaci optiky a hledáček 8x50.

Spektroskopický rozbor další Be hvězdy (14.11.2014)

Zájemce o astronomickou spektroskopii možná zaujme nový report s rozborem spektra hvězdy Gama Kasiopeia. Všechna data byla, jako vždy, získána amatérským vybavením v amatérských podmínkách.

Přemýšlíte o vánočním dárku pro potomka? (17.10.2014)

Zajímá se váš syn nebo dcera o hvězdy, planety, o noční oblohu a její krásy? V sekci Hvězdářské dalekohledy pro děti a začátečníky najdete několik vhodných astronomických dalekohledů. Dalekohledy v této kategorii jsou lehké a nevyžadují velký prostor pro pozorování ani pro uložení. Jednoduchý dalekohled, malá mapka a knížka zcela stačí k občasnému zkoumání povrchu Měsíce, objevování dvojhvězd a mlhovin a sledování Saturnu s prstenci nebo Jupitera a jeho měsíců.  V nabídce máme malé čočkové a zrcadlové dalekohledy na azimutálních montážích, některé i s navigačním systémem. Pasivní systém malému hvězdáři ukazuje, jak dalekohled natočit k hledanému objektu na obloze, aktivní systém je vybavený servomotorky a natočí dalekohled k hledanému objektu sám. 

Většinu začátečnických dalekohledů máme skladem k okamžitému dodání.

Astronomická spektroskopie pro amatéry (14.10.2014)

Pro zájemce o amatérskou astronomickou spektroskopii jsou k dispozici další informace, které popisují možnosti spektrografu Dados  a dalšího příslušenství. Hlavně zde najdete nové ukázky amatérského měření několika zajímavých hvězd i s popisem postupu získání dat a jejich zpracování. Jsou to například Zeta Tauri, Beta CMi, Delta Sco. Nejjednodušší spektrograf Star Analyzer si můžete u nás ihned zakoupit.

Nový navigační systém Bresser GoTo (3.10.2014)

Po dlouhé době, kdy Bresser používal k řízení svých GoTo montáží navigační systém Autostar 497 zn. Meade, přichází nyní s kompletně novou GoTo sadou pro montáže EXOS-2. Sada obsahuje servopohony pro obě osy, ozubené převody, kabely a samozřejmě nový řídící počítač. V databázi má 100.000 objektů, které po jednoduché inicializaci umí dalekohled vyhledat a sledovat. Uživatelsky příjemný ovládač po vložení data a času sám zvolí hvězdy pro ustavení a natočí k nim dalekohled. Systém má řadu funkcí pro usnadnění fotografování. Má vstup pro autonomní autoguider standardu ST-4, případně je možné pointovat kamerou a SW v počítači. Montáže EXOS-2 GoTo budou dodávány s již nainstalovanou GoTo sadou. Montáže EXOS-2 GoTo máme skladem i s dalekohledy Newton NT-203  a refraktorem AR-127L.

Návrat jednoduchých dalekohledů pro začátečníky (14.8.2014)

Je to již několik let, kdy jsme poprvé prodávali jednoduché hvězdářské dalekohledy s GoTo elektronikou. Byly buď vybavené servomotorky, nebo jen opatřené elektronikou s poloautomatickou navigací. Neměli jsme tehdy vůbec žádný negativní ohlas, ani žádnou reklamaci těchto dalekohledů. Naopak. Někteří nadšenci si mezitím pořídili větší dalekohled a tento předali třeba dětem či vnukům. Nyní tuto nabídku obnovujeme s novými verzemi dalekohledů. Jsou určené hlavně pro začínající pozorovatele. V nabídce  jsou malé achromatické refrakory, malé reflektory konstrukce Newton a malé katadioptrické dalekohledy Maksutov-Cassegrain. Přístroje se snadno přepravují, protože jsou lehké a je možné použít jak k soukromým výletům do vesmíru, tak jako úžasný program večera třeba při grilování s přáteli. Podívejte se na nabídku přístrojů Bushnell NorthStar a Bushnell Voyager SkyTour.

Nové fotopasti Bushnell (2.7.2014)

Skladem máme nové fotopasti zn. Bushnell. Fotopast Trophy Cam HD 2014 je vybavená novým neviditelným IR bleskem No-Glow Black LED s dosahem až 18 metrů. Kamera snímá ve dne i v noci dle nastavených parametrů. Menu  pro nastavení kamery je uživatelsky příjemné, snímky se ukládají na SD kartu s kapacitou až 32 GB. Vnitřní pamět 32 MB stačí  ná několik testovacích snímků. Snímky jsou s rozlišením až 8 MB nebo videosekvence 1280x720 px. Fotopast umístěná například poblíž krmelce nebo v lokalitě kudy prochází zvěř k napajedlu umožní nejen pořídit unikátní snímky, ale může pomoci získat přehled o zvěři, která se ve sledované lokalitě pohybuje. Trophy Cam HD je možno využít i k monitorování pohybu osob poblíž různých objektů. S osmi lithiovými bateriemi AA může v terénu fungovat až jeden rok. Stačí jen čas od času vyměnit SD kartu a stáhnut si snímky do počítače. Jako příslušenství je možné k některým modelům dokoupit plechový ochranný kryt nebo solární panel pro zásobování energií ve dne.

Dalekohledy Explore Scientific opět v nabídce (3.6.2014)

Hvězdářské dalekohledy a příslušenství od Explore Scientific máme opět v nabídce po odmlce způsobené administrativními průtahy mezi výrobci. Některé výrobky jsou k dodání v krátkých lhůtách, jiné jsou na objednávku. Dalekohledy a okuláry této značky mají dobré renomé a patří na trhu k těm opravdu lepším.

Pozorování planety Mars (25.4.2014)

Zbývá už jen pár týdnů,během kterých ještě budou na planetě Mars při pozorování dalekohledem viditelné povrchové detaily. Opozice Marsu, kdy je Mars vždy Zemi nejblíže, už proběhla začátkem dubna a Mars a Země se od toho okamžiku od sebe zase vzdalují. Mars, ač je na obloze poměrně jasný, je malá planeta. Nyní je od nás vzdálená téměř 100 milionů kilometrů. Abyste nějaké detaily na povrchu Marsu viděli, potřebujete dobrý dalekohled s průměrem objektivu alespoň 100mm a dostatečné zvětšení, alespoň 150x. Letos je k Zemi přikloněna severní polokoule Marsu, takže je vidět severní polární čepička. Albedové útvary na povrchu můžete identifikovat například pomocí mapy Marsu nebo použitím SW Mars Previevew II, nebo pomocí stránek CalSky. Kutilové si mohou zhotovit i model Marsu vybavený krokovým motorem, který planetou otáčí rychlostí shodnou s rychlostí rotace Marsu. Jeden takový si můžete u nás prohlédnout. Pro vizuální pozorování Marsu je rozhodně je potřebný nějaký filtr. Na malém jasném terčíku v okuláru nejsou bez filtru detaily příliš zřetelné. Vhodný je například oranžový nebo světle červený filtr, které pomohou zvýraznit povrchové albedové útvary, modrý filtr zase zlepší viditelnost ranních či večerních mlh v atmosféře planety, zelený filtr zase zdůrazní oblasti s námrazou či sněhem, jako třeba polární čepičky. TeleVue vyrábí speciální interferenční filtr, který propouštíí jen ta pásma spektra, která jsou u Marsu, ale i dalších planet zajímavá. Mars můžete samozřejmě i fotografovat. Vhodná je třeba planetární kamera, ale můžete zkusit i afokální fotografování kompaktem za okulárem. Za dva roky bude Mars v opozici blíže Zemi a letos získané zkušenosti pak jistě s úspěchem uplatníte.

Star Analyzer (28.11.2013)

Nejjednodušším spektroskopem, který můžete připojit k astronomickému dalekohledu, je difrakční mřížka, tzv. Star Analyser. Z bodového obrazu hvězdy získáte pomocí této mřížky poměrně detailní informace o typu hvězdy a složení její atmosféry, její teplotě a dokonce je možné s takto jednoduchou pomůckou změřit rudý posuv galaxií. Mřížka rozloží světlo hvězdy na spektrum, které je možné zaznamenat pomocí CCD kamery nebo fotoaparátu. K analýze spektra se dají použít různé volně stažitelné programy, jako například Vspec. Hloubaví astronomové často chtějí vědět více, než ukáže pouhý obraz v okuláru. A to "více" chtějí získat vlastními výzkumy. Spektroskopy jsou jistě prostředkem k takovým výzkumům. Různé spektrogramy si můžete prohlédnout v naší  galerii Spektra hvězd / Stellar Spectra. Star Analyser máme běžně skladem.

CCD kamery The Imaging Source

Planetární kamery The Imaging Source jsou uživatelsky velmi příjemné přístroje, které umožní i mírně pokročilým amatérským astronomům pořízení pěkných fotografií planet, Měsíce i Slunce. Je-li hlavní překážkou pro zakoupení kamery obava, že nebudete umět s kamerou zacházet, možná vám pomůže stručný návod, jak s kamerami řady IS začít pracovat, který si můžete stáhnout níže.  V boji proti zaprášení obrazového senzoru (a to nejen u kamer IS) a následnému nekonečnému čištění předejdete insatlací tzv. "clear filtru".  Našroubujete ho do adaptéru před kameru. Filtr je plně propustný v celém potřebném spektrálním rozsahu, tzn. je pro kameru neviditelný a můžete s kamerou manipulovat bez obav s usazení prachových zrnek na čipu. Rádi vám poradíme, jak nejlépe kameru připojit ke konkrétnímu dalekohledu. Kamery je možné použít i pro fotografování pozemních cílů, pro fotografování spekter hvězd, planet a jiných objektů apod.

Skvrnité Slunce (20.6.2013)

Už se zdálo, že se Slunce neprobere ze svého minima a všechny sluneční nadšence zklame. Ale pohled na Slunce v těchto dnech všechny chmury zažene. Na Slunci se pořád něco děje a skvrn je na jeho povrchu nyní určitě více, než na krovkách slunéčka sedmitečného. Abyste skvrny na Slunci mohli pozorovat, stačí opatřit si dalekohled bezpečným filtrem. Pro náročnější zájemce máme v nabídce speciální H-alfa dalekohled, který ukáže nejen skvrny, ale i protuberance a další úkazy v chromosféře Slunce. Poradíme vám i jak Slunce vyfotografovat. Prohlédněte si naši galerii.

Duha do kapsy (28.2.2013)

Malý ruční spektroskop  právě přibyl do našeho sortimentu. Nečekaně dobře zobrazuje nejen všechny Fraunhoferovy čáry ve slunečním spektru, ale můžete s ním provést i chemickou analýzu plamene nebo určit dle emisních čar typ výbojky a experimentovat se všemi zdroji světla. Spektra je možno afokálně vyfotografovat, kompaktem nebo dokonce pomocí iPhone. Spektroskop je určen hlavně pro amatérské nadšence, školy, astronomické kroužky. Díky jeho rozměrům si ho s sebou můžete vzít kamkoli.

Držák pro afokální foto (30.1.2013)

Chcete si vyfotografovat to, co vidíte v okuláru dalekohledu? Třeba staršího monokuláru, nebo hvězdářského dalekohledu, ale i mikroskopu. Rodinný digitální kompakt snadno připevníte za okulár a můžete experimentovat. Výhodou digitálních fotoaparátů je, že co se nepovede, to smažete. V prodeji máme univerzální držák digitálních kompaktních footoaparátů.

Pro sluneční nadšence (30.10.2012)

Série publikací pro pozorovatele vesmíru byla doplněna o knihu Michala Švandy Slunce dalekohledem. Velmi zajímavá příručka obsahuje množství fotografií, schémat a informací pro zájemce o pozorování nejdynamičtěji se projevujícího tělesa naší sluneční soustavy, které je v dosahu i malých astronomických dalekohledů.

BackTrack D-Tour (28.8.2012)

Bushnell přišel na trh s novou jednoduchou GPSkou s názvem D-Tour. D-Tour navazuje na dobré zkušenosti s přístroji BackTrack a to rozšířením o zobrazování údajů, které někteří uživatelé vyžadovali. D-Tour je dokonce možné připojit k počítači a nahraná data o cestě zobrazit na mapě. Sám přístroj přitom žádné mapy ke svému provozu nepotřebuje. Více podrobností najdete zde. D-Tour máme skladem. Skladem máme i držák k uchycení D-Tour na jízdní kolo.

Videozáznamy (9.7.2012)

Všimněte si nové kategorie v našem menu. Jedná se o Videa astronomických úkazů. Prvním z nich je záznam výtrysku plasmatu ze Slunce. Kategorie bude postupně doplňována. Videozáznamy budou vždy pořízené pomocí přistrojů, které si můžete u nás zakoupit.
další články: [1-30] [31-55]

Obsah košíku

košík je prázdný

Akční nabídky

Bresser Sirius čočkový 70/900 AZ

Bresser Sirius čočkový 70/900 AZ
Cena před slevou: 3 750,00 Kč
Cena: 3 375,00 Kč

Bresser zrcadlový N-130 / 650 EQ3

Bresser zrcadlový N-130 / 650 EQ3
Cena před slevou: 7 300,00 Kč
Cena: 6 935,00 Kč

Bushnell NightWatch 2x24

Bushnell NightWatch 2x24
Cena před slevou: 7 120,00 Kč
Cena: 4 984,00 Kč

Bushnell NorthStar 114/900 Newton AZ GoTo

Bushnell NorthStar 114/900 Newton AZ GoTo
Cena před slevou: 11 510,00 Kč
Cena: 8 057,00 Kč

Bushnell Trophy XLT 12x50

Bushnell Trophy XLT 12x50
Cena před slevou: 6 380,00 Kč
Cena: 5 104,00 Kč

National Geographic zrcadlový 76 /700 AZ

National Geographic zrcadlový 76 /700 AZ
Cena před slevou: 3 350,00 Kč
Cena: 3 015,00 Kč